Skip to main content
Om Decatak

Välkommen in till oss!

Decatak grundades för 15 år sedan i Huskvarna, där vi än idag har vårat huvudkontor. Sedan start har vi växt, och vad vi har växt. Idag består Decatak av 9 kontor från Malmö i syd till Uppsala norr, över 68 anställda under högsäsong och producerar över 2000 takmålningar varje år. Decatak har sedan 2006 växt organiskt till att idag vara Nordens ledande företag inom takmålning. Anledningen till detta är vår långa erfarenhet i branschen, vår starka ekonomiska ställning och viktigast av allt våra nöjda kunder.

Vår VD berättar

Vi på Decatak är stolta över att ha skapat en hel marknad för ett ”grönare Sverige” med vårt koncept. Mest stolt är jag över att vi efter 15 år fortfarande fortsätter leda utvecklingen och driva förändring i branschen.

Som originalet i branschen är det viktigt för oss att vi fortsätter vara kundens självklara och mest trygga val. Det återspeglar sig i siffrorna och vi har en stadig tillväxttakt på över 20% per år tack vare medvetna kunder som inte nöjer sig med något annat än det bästa. Vi har vår historik med nöjda kunder och vår starka ekonomiska ställning i ryggen vilket gör att vi fortsatt är kundens självklara val.

Allt det styrks bl.a. utav vår AAA-märkning utav kreditbedömningsbolaget Bisnode, våra 18 år i branschen och vårt kundbetyg på 4.7/5.0 på reco.se som visar helheten. När vi blir anlitade så vet våra kunder att de får en riktig 10-årsgaranti då vi har lämnat vår första garanti till en annan kund för 18 år sedan och alltid hållit vad vi lovat.

Läs hela texten

Högsta Kreditvärdighet

Decatak AB har förtjänat högsta kreditvärdighet via Bisnode.

Godkända av Villaägarna

Vi är kvalitetssäkrade och godkända av Villaägarnas Riksförbund.

Rekommenderad på Reco.se

Vi är ett rekommenderat företag med betyg 4,7 av 5.

Vi som jobbar på Decatak

Verkställande Direktör

Edis Terzic

edis@decatak.se

edis@decatak.se
Kundansvarig

Fredrik Murray

fredrik@decatak.se

fredrik@decatak.se
Kundansvarig

Alexander Svenberg

alexander@decasol.se

alexander@decasol.se
Kundansvarig

Bajro Gusinac

bajro@decatak.se

bajro@decatak.se
Produktionsledare

Daniel Murray

daniel@decasol.se

daniel@decasol.se
Kundansvarig

Helen Martinovski Kundtjänst

helen@decatak.se

helen@decatak.se
Ekonomi

Andrea Kalman

andrea@decatak.se

andrea@decatak.se
Kundansvarig

Nour Reda

nour@decatak.se

nour@decatak.se
Kundansvarig

Simon Murray

simon@decatak.se

simon@decatak.se
Kundansvarig

Pelle Bergsten

pelle@decatak.se

pelle@decatak.se
Soltekniker

Cem Goz

cem@decasol.se

fredrik@decatak.se
Marknadsansvarig

Lina Olin

lina@decatak.se

lina@decatak.se
Kundansvarig

Zandra Andersson

zandra@decatak.se

zandra@decatak.se
Produktionsledare

Jan Goz

can@decatak.se

can@decatak.se
Produktionschef

Manfred

info@decatak.se

info@decatak.se
Ekonomi

Lejla Simeunovic

lejla@decatak.se

lejla@decatak.se
Kundansvarig

Calle Lilja

calle@decatak.se

calle@decatak.se
Kundansvarig

Daniel Ljungskog

daniel@decatak.se

daniel@decatak.se
Produktionsledare

Hilal Reda

hilal@decatak.se

hilal@decatak.se
Kundansvarig

Sebastian Lunsjö

sebastian@decatak.se

sebastian@decatak.se
Regionansvarig Skåne

Eyup Suvakci

eyup@decatak.se

eyup@decatak.se
Kundansvarig

Fredrik Murray

fredrik@decatak.se

fredrik@decatak.se
Kundansvarig

Alexander Svenberg

alexander@decasol.se

alexander@decasol.se
Kundansvarig

Bajro Gusinac

bajro@decatak.se

bajro@decatak.se
Kundansvarig

Nour Reda

nour@decatak.se

nour@decatak.se
Kundansvarig

Simon Murray

simon@decatak.se

simon@decatak.se
Kundansvarig

Pelle Bergsten

pelle@decatak.se

pelle@decatak.se
Kundansvarig

Zandra Andersson

zandra@decatak.se

zandra@decatak.se
Kundansvarig

Helen Martinovski Kundtjänst

helen@decatak.se

helen@decatak.se
Kundansvarig

Sebastian Lunsjö

sebastian@decatak.se

sebastian@decatak.se
Kundansvarig

Calle Lilja

calle@decatak.se

calle@decatak.se
Kundansvarig

Daniel Ljungskog

daniel@decatak.se

daniel@decatak.se
Verkställande Direktör

Edis Terzic

edis@decatak.se

edis@decatak.se
Ekonomi

Andrea Kalman

andrea@decatak.se

andrea@decatak.se
Produktionsledare

Jan Goz

can@decatak.se

can@decatak.se
Ekonomi

Lejla Simeunovic

lejla@decatak.se

lejla@decatak.se
Produktionschef

Manfred

info@decatak.se

info@decatak.se
Produktionsledare

Hilal Reda

hilal@decatak.se

hilal@decatak.se
Marknadsansvarig

Lina Olin

lina@decatak.se

lina@decatak.se
Regionansvarig Skåne

Eyup Suvakci

eyup@decatak.se

eyup@decatak.se
Produktionsledare

Daniel Murray

daniel@decasol.se

daniel@decasol.se
Soltekniker

Cem Goz

cem@decasol.se

fredrik@decatak.se

Produktion, Tvättare & Målare